rodzaje-dna

Rodzaje DNA

Kwas deoksyrybonukleinowy, każdy z nas zna z lekcji biologii. I o ile, nie każdy dobrze pamięta o co dokładnie z nim chodziło, to każdy wie, że ma coś związanego z genetyką.

Dzięki łańcuchom DNA, które są wielkocząsteczkowymi kwasami nukleinowymi (razem z RNA), rodzice i dziadkowie przekazują informacje genetyczne swoim potomkom. To tutaj znajdziemy informacje na temat koloru włosów, oczu, wagi wzrostu, a także predyspozycji do nałogów, talentów, czy też zachowań.

W każdej komórce naszego ciała znajduje się aż 46 cząsteczek kwasu deoksyrybonukleinowego. I jest to twór niezwykle skomplikowany. Na długość pojedynczego łańcucha składa się aż 3 miliardy par zasad, stąd, gdy łańcuch ten rozwinąć miałby on prawie 2 metry długości. Cząsteczki upakowane są niezwykle ciasno w ramach struktur, które noszą nazwę chromosomów.

Domniemywa się, że w kodzie genetycznym zapisane mogą być również informacje, które na świadomości naszych przodków odcisnęły jakieś szczególne piętno. Stąd biorą się lęki, np.: klaustrofobia, strach przed wysokością, pająkami, czy spaleniem.

DNA może być lewo-lub-prawoskrętne. Łańcuchy tworzące DNA, zawijają się wokół wspólnej osi. W przypadku tych, które zwijają się w lewo mówimy o zDNA. Występuje ono rzadziej niż podwójna helisa skręcająca w prawą stronę.

Helisy prawoskrętne do DNA typu aDNA lub bDNA

Co więcej lewoskrętne helisy typu aDNA są helisami znanymi jako antyczne. Antyczne DNA, to DNA, które zostało wyekstrahowane od organizmów, które na naszej planecie dawno już wyginęły.