Ile kosztuje badanie DNA?

Badania DNA (zwłaszcza badania na ustalenie ojcostwa) nie należą do badań tanich. Zanim zdecydujemy się na ich przeprowadzenie, warto wziąć pod uwagę, ile szacunkowo trzeba będzie na nie wydać. Oto przykłady kilku najpopularniejszych badań DNA i cen, jakie trzeba za nie uiścić.

Ile kosztuje badanie DNA?

1. Test na badanie pokrewieństwa (dziecko i domniemany ojciec) – 750 złotych. Badanie to jest najprostsze – odbywa się na podstawie wymazu pobranego z policzka, bądź też krwi.

2. Test na ojcostwo w oparciu o mikroślady – cena tego testu to około 1100 złotych. Badanie obejmuje przede wszystkim krew, a także wymaz z policzka. Dodatkowo do celów badań są pobierane mikroślady takie jak ślady krwi, włosy z cebulkami, nasienie, ślina itd.

3. Rozszerzony test na ojcostwo – badanie dotyczy określenia tożsamości trzech osób – matki, dziecka i domniemanego ojca. Cena badania jest nieco wyższa niż w pierwszym przypadku i wynosi około 850 złotych.

4. Rozszerzony test na ojcostwo (z uwzględnieniem mikrośladów) – koszt takiego badania to około 1200 złotych.

5. Testy do celów sądowych – ich wyniki są poparte przez ekspertyzę biegłego sądowego. Cena takiego badania wynosi około 1500 złotych. Najczęściej są one realizowane bezpośrednio w siedzibie podmiotu realizującego badanie, co przedkłada się dodatkowo na konieczność pokrycia kosztów dojazdu.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, ile kosztuje badanie DNA na ustalenie ojcostwa, to podane wyżej kwoty mogą okazać się zaskakujące. Niemniej warto je zainwestować, by dowiedzieć się tak ważnych z punktu widzenia dziecka rzeczy.